fbpx

global outlook 2019

Investors Club va invita joi, 28 martie, de la ora 19, la intalnirea lunara a membrilor comunitatii noastre.

Avand in vedere concluziile ultimelor 2 intalniri, ne-am indreptat atentia catre pietele internationale si instrumente noi de investitii. I-am invitat alaturi de noi pe Mihai Nichisoiu si Adrian Marin, ambii colegi la Tradeville.

Ne-am propus sa parcurgem urmatoarele teme de discutie:

a. economia si bursa americana in contextul ultimelor vesti; inversarea structurii randamentelor pe termen scurt vs cele pe termen lung; in principiu, cand investitorii aleg sa plaseze banii short term arata frica de incertitudine in ceea ce priveste viitorul; avem sau nu un spectru conturat pentru o viitore recensiune?

b. #tobeornottobe Brexit? ce se intampla in economia United Kingdom in prezent si care sunt perspectivele Brexit. Ce pierde Uniunea Europeana si UK? Care sunt principalele motive pentru care planul propus de catre Theresa May nu a primit votul Parlamentului.

c. Sunt bursele externe mai atractive decat bursa de la Bucuresti? Care sunt principalele sectoare în trend, în ceea ce privește randamentul adus investitorilor? Investim direct în companiile listate sau în ETFs? avantaje și dezavantaje?

d. Care sunt piețele și instrumentele financiare la care avem acces prin intermediul platformei Tradeville? Care este procesul de a deveni client și ce costuri implică?

Ne dorim ca la finalul intalnirii sa avem raspuns pentru toate aceste intrebari si va invitam si pe dumneavoastra sa veniti pregatiti cu teme noi 🙂

Locatia este aceeasi in care -speram- ne-am obisnuit deja, V7 Start-up Studio, ultimul etaj, str. George Enescu 11 (zona Piata Amzei).

Incepem discutia evectiv de la 19 dar va asteptam cu cafea, suc, biscuiti si fructe de la ora 18:30.

Evenimentul este gratuit pentru membrii platitori ai comunitatii noastre. Oferim acces si personelor noi, interesate de eveniment, cost 25 euro.

Plata se face prin transfer bancar sau cu card bancar
Confirmarea prezentei se face pe email [email protected]

Va asteptam 🙂

PS. urmatorul eveniment Investors Club este pe 13 aprilie @Cum evaluam companiile listate. Rezultate si perspective. Studii de caz BVB & NYSE. detalii aici.

Investitia in instrumente financiare presupune riscuri specifice incluzand fara ca enumerarea sa fie limitativa, fluctuatia preturilor pietei, incertitudinea dividendelor, a randamentelor si/sau a profiturilor, fluctuatia cursului de schimb. Performantele trecute nu reprezinta garantii ale performantelor viitoare ale instrumentelor financiare.